Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego
Towarzystwa Ginekologicznego

Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego
Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące
stosowania probiotyku w tamponie ellen®
- podsumowanie

W opublikowanej w 2012 roku opinii Eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego podkreślają, że tampony ellen stanowią innowacyjne rozwiązanie umożliwiające dopochwową aplikację szczepów probiotycznych LN o potwierdzonych korzystnych właściwościach dla organizmu kobiety. Opinia Ekspertów. Opinia Ekspertów odpowiada na szereg pytań związanych ze stosowaniem produktu jak i bezpieczeństwem stosowania tamponów i wpływu miesiączki na ryzyko infekcji dróg intymnych.

01
W jakich sytuacjach najlepiej stosować
probiotyk w tamponie ellen®?

Korzyści z zastosowania probiotyku w tamponie ellen dotyczą zapobiegania uczuciu dyskomfortu w obrębie narządów intymnych np. świąd, pieczenie, podrażnienie, nieprzyjemna wydzielin. Warto również stosować ellen w przypadku zapobiegania nawrotom infekcji grzybiczych i bakteryjnych, aby utrwalić efekt stosowanych leków. Ellen jest również wskazany do stosowania w przypadku stosowania antybiotyków, aby zapobiec zmianom flory bakteryjnej w obrębie pochwy

02
Jaki jest wpływ miesiączki na ryzyko
infekcji pochwowych?

Flora bakteryjna w okresie miesiączki jest niestabilna, zwiększa się ilość niekorzystnych bakterii innych niż Lactobacillus, zaraz po miesiączce wzrasta ilość szczepów Candida albicans. Dlatego część badań wskazuje, że tuż po miesiączce kobiety są bardziej narażone na występowanie infekcji pochwy.

03
Czy można stosować tampony przed
inicjacją seksualną?

Wbrew obiegowym opiniom, stosowanie tamponów nie jest przeciwwskazane u dziewcząt przed inicjacją seksualną. Zaleca się jednak, aby przy próbie aplikacji tamponu o najmniejszym rozmiarze, której towarzyszy ból, zasięgnąć porady lekarza ginekologa lub zrezygnować z używania tego środka

04
Czy samo stosowanie tamponów może
mieć niekorzystny na ryzyko infekcji
pochwowych?

W świetle najnowszych danych naukowych przy stosowaniu tamponów nie obserwuje się spadku poziomu bakterii kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus. Istnieją nawet badania, w których wykazano, że u kobiet stosujących tampony ilość korzystnych bakterii jest większa a normalizacjia mikroflory po miesiączce zachodzi szybciej. W badaniach porównujących występowanie infekcji u kobiet stosujących tampony i podpaski zauważono, że stosowanie tamponów nie zwiększa takiego ryzyka, a nawet może je zmniejszać. Ten fenomen przeczący obiegowym opiniom tłumaczony jest faktem, że bakterie Lactobacillus mają powinowactwo do erytrocytów, które są szybko absorbowane przez tampon. Dzięki temu mniej bakterii kwasu mlekowego zostaje wyeliminowanych z pochwy w czasie stosowania tamponów w porównaniu ze stosowaniem podpasek.

05
Czy tampony mogą zwiększać ryzyko
endometriozy?

Brak jest dowodów na niekorzystny wpływ stosowania tamponów na ryzyko wystąpienia endometriozy. Krew, która z jamy macicy wydostaje się do pochwy, nie ma możliwości cofania się. Tampony nie wywierają ciśnienia, które mogłoby powodować zjawisko tzw. „miesiączkowania wstecznego”. Należy też pamiętać, że tampony są wykonane z materiałów, które są wolne od dioksyn, które są związane z patogenezą tej choroby. Narażenie na dioksyny z tamponów czy też innych środków higieny jest o wiele mniejsze niż ze źródeł dietetycznych.

06
Tampony a ryzyko Zespołu Wstrząsu
Toksycznego

Zespół Wstrząsu Toksycznego wywołuje toksyna (TSST-1) produkowana przez gronkowca złocistego. Bakteria ta bytuje normalnie na naszej skórze i błonach śluzowych, jednakże tylko niewielka część jest zdolna do wytworzenia toksyny wywołującej chorobę. Większa część osób wytwarza specyficzne przeciwciała skierowane przeciw toksynie gronkowca już w pierwszych latach życia. Zespół Wstrząsu Toksycznego może wystąpić u kobiet, mężczyzn i dzieci, ale powszechnie kojarzony jest z przypadkami, które w latach osiemdziesiątch wystąpiły u kobiet używających tamponów. Wtedy używano do produkcji materiałów silnie absorbujących (np. karboksymetylecelulozy), która tworzyła optymalne warunki dla rozwoju gronkowca złocistego. Obecnie stosowanie takich materiałów do produkcji tamponów jest zabronione. Należy pamiętać o zachowaniu higieny przy aplikacji i usuwaniu tamponów, myciu rąk oraz częstej ich wymianie.


Pobierz