Wasze pytania

Materiały zamieszczone na tej stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny. Wszelkie decyzje wynikające z informacji zawartych w serwisie powinny zostać skonsultowane z lekarzem.

01
Czy probiotyk w tamponie ellen® wymaga
przechowywania w lodówce?

Nie, probiotyk w tamponie ellen® nie wymaga przechowywania w lodówce. Dzięki zastosowaniu procesu liofilizacji (suszenia przez zamrażanie) oraz odpowiedniego nośnika i szczelnego opakowania, ilość bakterii LN® jest stabilna w temperaturze pokojowej. Należy jedynie pamiętać o tym, aby probiotyk w tamponie ellen® przechowywać w oryginalnym opakowaniu wraz z pochłaniaczem wilgoci.

02
Dlaczego probiotyki w tamponach ellen®
pakowane są w puszki?

Tampony ellen® zawierają LN® - probiotyczne, opatentowane szczepy bakterii Lacto Naturel®. Puszka jest szczelnym opakowaniem, dzięki któremu bakterie LN® w tamponach ellen® są chronione przed zmiennymi warunkami otoczenia, takimi jak wilgotność i zmienna temperatura. Puszka jest wykonana z metalu i nadaje się do recyklingu.

03
Czy po otworzeniu puszki muszę zużyć
wszystkie tampony, czy mogę stosować
je podczas następnej menstruacji?

Otwarcie puszki nie wpływa na trwałość tamponów i nie trzeba zużywać wszystkich tamponów w krótkim czasie od pierwszego otwarcia. Należy jednak pamiętać o tym, aby zamykać puszkę każdorazowo po wyjęciu tamponu przeznaczonego do użycia, jak również nie wyrzucać umieszczonego w niej pochłaniacza wilgoci. Po upływie terminu ważności ellen® może stracić właściwości probiotyczne, ale może być nadal bezpiecznie stosowany jako zwykły tampon.

04
Czy mogę stosować probiotyk w
tamponie ellen® po upływie terminu
ważności na opakowaniu?

Tak, po upływie terminu ważności ellen® może stracić właściwości probiotyczne, ale może być nadal bezpiecznie stosowany jako zwykły tampon.

05
Jak często należy wymieniać
tampony ellen®?

Rekomendowane jest zmienianie tamponów probiotycznych ellen® z taką samą częstotliwością, jak innych tamponów nie zawierających probiotyków. Tampony muszą być zmieniane regularnie. Rzeczywista częstość konieczności zmiany zależy od zdolności absorpcyjnych tamponu, oraz intensywności krwawienia miesięcznego. Ponieważ intensywność krwawienia menstruacyjnego zmienia się w zależności od dnia krwawienia, rekomenduje się wybór chłonności tamponu odpowiednio do intensywności krwawienia. Zaleca się używanie najmniejszego możliwego rozmiaru tamponu. Krwawienie jest najbardziej intensywne na początku menstruacji i w związku z tym należy zalecać wybór chłonności w taki sposób, aby tampon był wymieniany co 3 do 6 godzin. W czasie zmniejszania intensywności krwawienia powinno się wybierać mniej chłonny tampon. Tampon może być używany przez 6-8 godzin w ciągu nocy.
Tampony ellen® są dostosowane do wymagań różnych faz miesiączki, ponieważ każdy rozmiar tamponów ellen® charakteryzuje się inną chłonnością wydzieliny menstruacyjnej. Ostatni tampon musi zawsze zostać usunięty na koniec krwawienia miesięcznego.

06
Jak długo należy stosować probiotyk w
tamponie ellen®?

Probiotyk w tamponie ellen® należy używać regularnie. U niektórych kobiet pozytywne efekty probiotyku na florę bakteryjną pochwy dadzą się odczuć już po pierwszej miesiączce, jednak niektóre kobiety doświadczają pozytywnych efektów dopiero po dłuższym czasie. Zaleca się stosowanie ellen® wg. reguły 3x3x3, gdyż ma to potwierdzenie w wynikach badań klinicznych*. Minimum 3 tampony ellen® dziennie, przez minimum 3 dni krwawienia i minimum 3 kolejne miesiączki. Probiotyk w tamponie ellen® wzmacnia naturalną florę bakteryjną, zapobiegając brakowi równowagi bakteryjnej pochwy najlepiej, jeśli stosowany jest regularnie.


Żródło * V. Pyrohova, N. Veresnyuk, N. Schuruk Innovative approaches to integrated treatment of bacterial vaginosis using probiotic tampons; ZDOROVIE ZHENSHINY (WOMAN’S HEALTH) No.8 (74)/2012


07
Czy tampony ellen® są również tak
chłonne jak inne tampony dostępne
na rynku?

Tak, tampony ellen® są tak samo chłonne jak inne tampony dostępne na rynku, ponieważ zostały wyprodukowane w zgodzie ze standardami EDANA dla tamponów (European Disposables and Nonwovens Association = Europejskie Stowarzyszenie Producentów Produktów Jednorazowych i z Włókniny). Tampony ellen® są dostępne w trzech różnych rozmiarach:
ellen® Mini: 2 kropelki, chłonność 6-9 g wydzieliny menstruacyjnej
ellen® Regular: 3 kropelki, chłonność 9-12 g wydzieliny menstruacyjnej
ellen® Super: 4 kropelki, chłonność 12-15 g wydzieliny menstruacyjnej

08
Jaki skład ma probiotyk w tamponie
ellen®?

Probiotyk w tamponie ellen® zawiera bakterie Lacto Naturel® (LN®). W skład Lacto Naturel® wchodzą opatentowane szczepy bakterii probiotycznych Lactobacillus (pałeczki kwasu mlekowego): Lactobacillus gasseri LN40, Lactobacillus fermentum LN99 i Lactobacillus rhamnosus LN113. Probiotyki LN® to specjalne szczepy bakterii wyizolowane w trakcie badań flory bakteryjnej pochwy zdrowych kobiet. Wnętrze tamponów ellen® wykonane jest ze 100% wiskozy, która ma duże zdolności chłonne. sznureczek ze 100% bawełny, warstwa wierzchnia włókniny wykonana jest ze 100% polipropylenu. Produkt jest przyjazny dla środowiska, niewybielany chlorem.

09
Jak to możliwe, że probiotyk z tamponu
zasiedla drogi rodne?

Probiotyk w tamponie ellen® zawiera bakterie Lacto Naturel® (LN®). W skład Lacto Naturel® wchodzą opatentowane szczepy bakterii probiotycznych Lactobacillus (pałeczki kwasu mlekowego): Lactobacillus gasseri LN40, Lactobacillus fermentum LN99 i Lactobacillus rhamnosus LN113. Probiotyki LN® to specjalne szczepy bakterii wyizolowane w trakcie badań flory bakteryjnej pochwy zdrowych kobiet. Zliofilizowane (wysuszone przez zamrażanie) probiotyki LN® obecne w tamponach ellen® ożywają w kontakcie z wydzieliną menstruacyjną w temperaturze ciała. Są uwalniane z tamponu i aktywnie migrują na błonę pochwy, którą kolonizują. Zdolność do kolonizacji pochwy bakteriami LN® potwierdzono w badaniach klinicznych, zarówno krótko, jak i długotrwałych. Bakterie LN® mają zdolność przywierania do nabłonka pochwy.

10
Dlaczego lepiej stosować ellen®,
a nie inne probiotyki doustne czy
dopochwowe?

Probiotyk w tamponie ellen® to wyjątkowy produkt dla kobiet. Zawiera szczepy bakterii probiotycznych LN®, które są elementem zdrowej flory bakteryjnej pochwy. Szczepy LN® zostały przebadane i udowodniono ich pozytywny wpływ na zdrowie intymne kobiet. Nowoczesna i innowacyjna forma podania, jaką jest tampon, zapewnia wygodę stosowania i dostarczenie probiotyku LN® bezpośrednio do miejsca działania. Probiotyki doustne po połknięciu przechodzą przez cały układ pokarmowy i dostają się do pochwy, czyli miejsca ich działania, dopiero po migracji z okolic odbytu. Na zasiedlenie pochwy przez probiotyki doustne potrzeba nawet 20 dni, podczas gdy ellen® działają od razu. Popularne probiotyki podawane doustnie zanikają z pochwy podczas krwawienia miesięcznego. Natomiast w przypadku ellen® udowodniono, że szczepy LN® utrzymują się podczas miesiączki, mają także zdolność długotrwałego zasiedlania pochwy. Po kilkudniowym podaniu mogą się utrzymać nawet do 6 miesięcy. Stosowanie ellen® to jednoczesna ochrona miejsc intymnych dzięki szczepom LN®, ale także doskonała ochrona higieniczna tamponu, a co za tym idzie – oszczędność. Tampony ellen® przeznaczone są dla kobiet z zaburzeniami równowagi mikrobiologicznej pochwy oraz kobiet, które chcą im zapobiec. Badania kliniczne potwierdziły, że tampony ellen® są bezpieczne w użyciu. Ponadto, używanie probiotyku w tamponie ellen®, w przeciwieństwie do probiotycznych produktów dopochwowych w postaci globulek czy kapsułek, nie wyłącza kobiety z aktywności seksualnej podczas dni bez miesiączki, ponieważ ellen® stosuje się podczas trwania krwawienia miesięcznego. Stosowanie ellen® w czasie miesiączki jest także uzasadnione, ponieważ w tym momencie najmniej jest bakterii kwasu mlekowego w związku ze zmianą pH i namnażaniem się innych mikrobów. Udowodniono, że tampony ellen® zmniejszają dolegliwości okolic intymnych, np. świąd czy podrażnienie. Tampony ellen® wzmacniają także naturalną florę bakteryjną, zapobiegając brakowi równowagi bakteryjnej pochwy. Dodatkowo, podczas stosowania ellen® nie pojawia się nieprzyjemne odczucie wyciekania pozostałości preparatu, a także nie ma możliwości poplamienia bielizny pozostałością preparatu, co ma miejsce w czasie stosowania probiotyków dopochwowych.

11
Czy mogą wystąpić efekty uboczne lub
alergie po zastosowaniu probiotyku w
tamponie ellen®?

Badania kliniczne potwierdziły, że probiotyk w tamponie ellen® jest bezpieczny w użyciu. Probiotyk w tamponie ellen® został przebadany w zakresie biozgodności, czyli oceniono jego bezpieczeństwo dla ludzi, zgodnie z wymaganiami dla wyrobów medycznych. Zarówno testy oceniające wrażliwość i reakcje alergiczne na obecność materiałów tamponu i probiotyku LN®, jak i oceniające ich cytotoksyczność i toksyczność, wypadły pomyślnie. Jak w przypadku każdej substancji, także na substancje składowe ellen® mogą niezwykle rzadko wystąpić reakcje alergiczne. Jednym z efektów ubocznych użycia tamponów (nie tylko probiotyku w tamponie ellen®) może być syndrom wstrząsu toksycznego (TSS). Ryzyko wystąpienia wstrząsu TSS jest bardzo niskie. Przyjmuje się, że problem może dotyczyć 2-3/ 100 000 miesiączkujących kobiet. TSS może wystąpić również w czasie miesiączki, kiedy tampony nie były stosowane. TSS wywołany jest przez toksynę gronkowca złocistego Staphylococcus aureus, bytującego na skórze, dlatego TSS może wystąpić również u mężczyzn i dzieci. Bakterie probiotyczne LN® zawarte w tamponie ellen® posiadają właściwości antagonistyczne w stosunku do drobnoustrojów chorobotwórczych w tym gronkowca złocistego, ale nie udowodniono w badaniach zmniejszeni ryzyka wystąpienia TSS. Było by to niezwykle trudne ze względu na bardzo małą częstość występowania TSS. Przy stosowaniu każdego rodzaju tamponów, w tym probiotyku w tamponie ellen®, zaleca się zachowanie odpowiedniej higieny tj. mycie rąk przed i podczas aplikacji oraz regularne wymienianie tamponów. Produkt jednak nie powinien być stosowany w przypadku ciężkiej choroby układowej lub niedoboru odporności.

12
Czy probiotyki w tamponie ellen®
powinny być używane jedynie podczas
menstruacji?

Probiotyk w tamponie ellen® to wyrób medyczny przeznaczony do użycia w czasie menstruacji. Aby bakterie probiotyczne LN® zostały uwolnione z tamponu potrzebują odpowiedniej wilgotności i tampon powinien być używany przez 3-6 godzin. Tampon powinien być odpowiednio nasiąknięty wydzieliną przed usunięciem.

13
Gdzie mogę kupić probiotyk w tamponie
ellen®?

Probiotyk w tamponie ellen® jest dostępny w dobrych aptekach w całej Polsce oraz za pośrednictwem sprzedaży internetowej

14
Co to są probiotyki?

Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia, probiotyki to żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza. Te pożyteczne bakterie stanowią element pierwszej bariery chroniącej przed infekcjami. Nie każda pożyteczna bakteria może być probiotykiem, jej dobroczynne działanie na organizm ludzki musi zostać udowodnione w badaniach. Pierwszym krokiem do badań nad probiotykiem jest dokładne określenie rodzaju, gatunku oraz szczepu bakterii, a następnie dokładna charakterystyka jej właściwości, m.in. genetycznych i metabolicznych. Tak scharakteryzowany szczep bakteryjny umieszcza się w międzynarodowym banku kultur bakteryjnych. Następnie prowadzi się badania bezpieczeństwa, a następnie badania kliniczne. Dopiero tak przebadany szczep bakteryjny, wywierający korzystny wpływ na organizm człowieka, może zostać nazwany probiotykiem. Należy pamiętać, że wyników badań danego szczepu nie można przekładać na inny szczep bakteryjny, gdyż ich cechy są odmienne.
Odmienne właściwości szczepów łatwo pokazać na przykładzie bakterii E. coli. Układ pokarmowy każdego człowieka zasiedlony jest przez szereg bakterii gatunku Escherichia coli, są to bakterie korzystne w jelitach, wspomagające trawienie oraz produkujące witaminy B i K. Jednak istnieją szczepy patogenne, produkujące toksyny, wywołujące biegunki, jak np. szczep Escherichia coli O157:H7. Mimo istnienia szczepów niebezpiecznych, nie można jednak mówić, że wszystkie bakterie E. coli są niebezpieczne czy niekorzystne dla zdrowia. Analogicznie sytuacja przedstawia się z probiotykami – to, że szczep Lactobacillus fermentum LN99 jest probiotykiem, nie znaczy, że wszystkie bakterie (inne szczepy) z gatunku Lactobacillus fermentum będą probiotykami.

15
Co to są bakterie kwasu mlekowego?

Pałeczki kwasu mlekowego, czyli bakterie rodzaju Lactobacillus, to bakterie o cylindrycznym kształcie, dobroczynne dla ludzi. Obecne są normalnie w układzie pokarmowym oraz w pochwie. Ich cechą charakterystyczną jest zdolność do produkcji kwasu mlekowego. Te pożyteczne bakterie, dominujące w mikroflorze pochwy, wytwarzając kwas mlekowy w naturalny sposób utrzymują pH pochwy na stałym poziomie. Odczyn pH zdrowej pochwy jest tak niski (pH 3,8 – 4,2), że większość innych organizmów nie może się w niej rozwijać. Poza regulacją poziomu pH, bakterie kwasu mlekowego chronią środowisko pochwy jeszcze na kilka innych sposobów, czyniąc naturalną florę pochwy pierwszą linią obrony przed infekcjami układu moczowo-płciowego.

16
Czy nie jest to niebezpieczne aby
wprowadzać bakterie do organizmu?

Bakterie są obecne wszędzie: w powietrzu, w glebie, w wodzie, na naszym ciele, tylko nie zdajemy sobie z tego sprawy. W organizmie człowieka żyje ogromna ilość różnorodnych bakterii, a także innych mikroorganizmów (grzybów, wirusów, pierwotniaków). Najwięcej drobnoustrojów żyje w układzie pokarmowym, gdzie tworzą specyficzną mikroflorę. Wspomagają trawienie, niektóre z nich także produkują witaminy, np. B i K. Ich niedobór (np. po kuracji antybiotykowej) wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak biegunka, a także sprzyja rozwojowi nieprawidłowej flory bakteryjnej. Większość z bakterii jest dla człowieka pożyteczna. Pomiędzy człowiekiem, a mikroorganizmami wytwarza się swoista równowaga, która jest warunkiem zdrowia i prawidłowego funkcjonowania. Oczywiście, wprowadzanie do organizmu bakterii chorobotwórczych, takich jak dwoinka zapalenia płuc czy bakterie Salmonella jest niebezpieczne dla człowieka, jednak inaczej sprawa przedstawia się z bakteriami probiotycznymi (probiotykami). Bakterie probiotyczne są to korzystne dla człowieka bakterie, których dobroczynne cechy zostały udowodnione w badaniach klinicznych. Bakteria probiotyczne mogą zatem być bezpiecznie używane zgodnie zaleceniami. Najczęściej stosuje się doustne lub dopochwowe probiotyki. Odpowiednie probiotyki dodawane są także do mieszanek mlekozastępczych także dla najmłodszych dzieci, co najlepiej świadczy o ich bezpieczeństwie.

17
Czy to prawda, że stosowanie tamponów
może być niebezpieczne?

Tampony są używane od lat 30-tych XX wieku, przeprowadzono szereg badań sprawdzających bezpieczeństwo ich stosowania. W badaniach wykazano, że prawidłowe użycie tamponów w czasie menstruacji nie powoduje podrażnień wewnątrz pochwy czy na szyjce macicy, ani stanów zapalnych narządów rodnych. Wykazano, że tampony nie powodują zwiększenia zachorowań na infekcje bakteryjne pochwy. W latach 80-tych XX wieku, w związku ze sprzedażą tamponów o bardzo wysokiej chłonności, stwierdzano szereg przypadków wystąpienia Zespołu Wstrząsu Toksycznego (TSS –Toxic Shock Syndrome). Od czasu wyeliminowania tych tamponów z rynku zachorowalność na TSS jest bardzo niska.
Przyjmuje się, że problem może dotyczyć 2-3/ 100 000 miesiączkujących kobiet. TSS może wystąpić również w czasie miesiączki, kiedy tampony nie były stosowane. TSS może wystąpić zarówno u kobiet, mężczyzn, jak i dzieci. TSS wywołany jest przez toksynę gronkowca złocistego Staphylococcus aureus, bytującego normalnie na skórze, który może ją wytwarzać w odpowiednich dla niego warunkach. Dlatego zachowanie odpowiedniej higieny jest kluczowe, aby zminimalizować ryzyko rozwoju TSS. Przy stosowaniu każdego rodzaju tamponów, w tym probiotyku w tamponie ellen®, zaleca się zachowanie odpowiedniej higieny tj. mycie rąk przed i podczas aplikacji oraz regularne wymienianie tamponów. Po zakończeniu menstruacji należy zawsze usuwać ostatni tampon. Bakterie probiotyczne LN® zawarte w tamponie ellen® posiadają właściwości antagonistyczne w stosunku do drobnoustrojów chorobotwórczych, w tym gronkowca złocistego, ale nie udowodniono w badaniach zmniejszeni ryzyka wystąpienia TSS. Było by to niezwykle trudne ze względu na bardzo małą częstość występowania TSS.

18
Jak mogę obliczyć cykl menstruacyjny?

Cykl menstruacyjny kobiety trwa przeciętnie 28 dni, ale bywają cykle krótsze i dłuższe. U niektórych kobiet pojawiają się cykle nieregularne. Cykl miesięczny oblicza się w prosty sposób, biorąc jako początek cyklu pierwszy dzień krwawienia miesięcznego, a za ostatni przyjmuje się dzień przed kolejnym krwawieniem miesięcznym. Dla przykładu, jeśli miesiączka (krwawienie miesięczne) rozpoczęła się 2 kwietnia, a kolejna 2 maja, to cykl miesięczny trwał od 2 kwietnia do 1 maja, czyli 30 dni. Jeśli kobieta ma regularny cykl, kolejnej miesiączki powinna się spodziewać 31 maja.

19
Co oznacza skrót PMS?

PMS, czyli Pre-menstrual Syndrome to nic innego jak zespół napięcia przedmiesiączkowego. Pojawia się on po owulacji, zazwyczaj około 7-10 dni przed spodziewaną miesiączką. Charakteryzuje się szeregiem objawów psychicznych, fizycznych i emocjonalnych. Często pojawia się złość, irytacja, płacz bez przyczyny, przewrażliwienie. Towarzyszą mu zmęczenie, obrzęki, przebieranie na wadze, wypryski, bezsenność lub nadmierna senność, nadmierne łaknienie. Jak radzić sobie z PMS? Każda kobieta powinna wybrać sposoby, które są dla niej najbardziej odpowiednie. Warto wypróbować lekkie ćwiczenia fizyczne, ograniczenie spożywania soli, alkoholu, kawy, słodyczy i produktów wzdymających. Warto także pić wodę mineralną, stosować dietę lekko strawną z dużą ilością błonnika. Obrzęki pomogą zmniejszyć preparaty ziołowe, dostępne w aptekach, w ich doborze może pomóc farmaceuta. W razie poważnych problemów z opanowaniem emocji, lub bardzo uciążliwych objawów fizycznych, dobrze jest skonsultować się z lekarzem.

20
Dlaczego mam bolesne miesiączki i jak
sobie z nimi radzić?

Wiele dorosłych kobiet cierpi na bóle miesiączkowe, które zazwyczaj pojawiają się w pierwszym dniu lub w przeddzień krwawienia. Z reguły zmniejszają się w miarę trwania krwawienia miesięcznego. Pojawiają się one z reguły na skutek silnych skurczów macicy, jednak mogą zostać także wywołane czynnikami psychicznymi lub hormonalnymi. Nie należy ich lekceważyć, ponieważ mogą być związane ze stanami zapalnymi lub innymi nieprawidłowościami dróg rodnych.
W celu łagodzenia bólu najczęściej stosuje się leki przeciwbólowe bez recepty lub, jeśli te nie skutkują, leki przepisane przez lekarza. Pomocne są także leki rozkurczowe. W doborze leków może doradzić farmaceuta. Ulgę przynoszą także domowe sposoby, warto spróbować kilku z nich i wybrać najbardziej odpowiedni. Są to ciepłe lub zimne okłady, ciepły prysznic, joga, picie naparów ziołowych. Warto unikać potraw wzdymających i ciężkostrawnych czy wywołujących zaparcia lub biegunki.

21
Czy to jest normalne, ze mam
krwawienia międzymiesiączkowe?

Niewielkie i krótkotrwałe plamienia pojawiające się w czasie cyklu miesięcznego najczęściej są objawem owulacji. Trwają one od kilku godzin do maksymalnie jednego dnia. Natomiast jeśli plamienia są długotrwałe, częste, zaleca się konsultację z ginekologiem, ponieważ mogą być objawem rozwijających się chorób układu rodnego lub problemów hormonalnych. Plamień międzymiesiączkowych nie należy lekceważyć.

22
Często odczuwam swędzenie i
podrażnienie narządów płciowych.
Jak sobie z tym radzić?

Świąd i podrażnienie zewnętrznych i wewnętrznych narządów płciowych powodują duży dyskomfort. Mogą być objawami mechanicznego uszkodzenia błony i naskórka narządów płciowych, jednak częściej są objawem infekcji miejsc intymnych. Warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem, aby wykluczył grzybicę i bakteryjną infekcję. Pomóc może delikatna pielęgnacja środkami przeznaczonymi do higieny intymnej, noszenie bawełnianej bielizny. Warto także spróbować probiotyku w tamponie ellen®. Probiotyk w tamponie ellen® zawiera bakterie Lacto Naturel® (LN®). W skład Lacto Naturel® wchodzą opatentowane szczepy bakterii probiotycznych Lactobacillus (pałeczki kwasu mlekowego): Lactobacillus gasseri LN40, Lactobacillus fermentum LN99 i Lactobacillus rhamnosus LN113. Probiotyki LN® to specjalne szczepy bakterii wyizolowane w trakcie badań flory bakteryjnej pochwy zdrowych kobiet.
Udowodniono, że tampony ellen® zmniejszają dolegliwości okolic intymnych, np. świąd czy podrażnienie. Tampony ellen® wzmacniają także naturalną florę bakteryjną, zapobiegając brakowi równowagi bakteryjnej pochwy.

23
Jak radzić sobie z upławami?

Upławy to jeden z najczęstszych powodów wizyty u ginekologa. Tylko ginekolog może stwierdzić, czy obfita wydzielina jest objawem infekcji, czy jest przejawem naturalnych zmian w czasie cyklu miesięcznego. Objawem, jaki powinien zaniepokoić jest nieprzyjemny zapach wydzieliny. Prawidłowa wydzielina jest przezroczysta i pozbawiona nieprzyjemnego zapachu, zmienia się z zależności od dnia cyklu oraz wieku kobiety. Jeśli upławy nie są objawem infekcji, a sprawiają dyskomfort, warto sięgnąć po odpowiednie produkty ochrony higienicznej (np. wkładki higieniczne), w miarę możliwości często się podmywać, także wilgotnymi chusteczkami do higieny intymnej.

24
Czy probiotyk nie jest wydalany wraz
z wydzieliną menstruacyjną?

Stosowanie probiotyku w tamponie ellen® podczas miesiączki powoduje trwałą kolonizację pochwy i chroni kobietę przez cały cykl menstruacyjny. Bakterie z gatunku Lactobacillus (pałeczki kwasu mlekowego) przylegają do nabłonka pochwy. Przyleganie bakterii LN® do komórek nabłonka pochwy potwierdzono eksperymentalnie. Podczas menstruacji część probiotyków LN® będzie przylegała do komórek nabłonka pochwy, a część do czerwonych krwinek oraz do złuszczonych komórek błony śluzowej macicy (endometrium), jednak lepsze warunki dla rozmnażania się bakterie znajdą na powierzchni nabłonka błony śluzowej pochwy. Nabłonek pochwy jest bogaty w glikogen, który jest substancją odżywczą dla bakterii, dzięki niemu bakterie LN® namnażają się. Dzięki zastosowaniu formy tamponu czerwone krwinki oraz złuszczone komórki nabłonka endometrium zostaną wchłonięte do jego wnętrza zanim przylegną do nich bakterie, co może wpłynąć korzystnie na ilość wszystkich pałeczek kwasu mlekowego w pochwie. Zdolność szczepów probiotycznych LN® do nawet 6-miesięcznej kolonizacji pochwy została potwierdzona w badaniach klinicznych.

25
Czy tampony zaburzają biocenozę pochwy?

Tampony, używane i badane od lat 30-tych XX wieku, są bezpieczne i nie wpływają niekorzystnie na florę bakteryjną. Niektóre badania pokazują, że u kobiet stosujących tampony jest więcej pałeczek kwasu mlekowego niż u kobiet stosujących podpaski. Tampony, wchłaniając wydzielinę menstruacyjną, przeciwdziałają zmianom pH w pochwie, jak i zapobiegają wydalaniu części bakterii Lactobacillus, które normalnie zostały by wydalone wraz z czerwonymi krwinkami.

26
Czy tampony powodują endometriozę?

Endometrioza to choroba o nieznanej przyczynie. W badaniu przeprowadzonym na kobietach z endometriozą w 2007 roku, nie znaleziono powiązania pomiędzy stosowaniem tamponów a endometriozą. Czynnikami sprzyjającymi endometriozie okazały się być: konsumpcja alkoholu oraz mała aktywność fizyczna**.


źródło ** Heiller i wsp. Environmental and host-associated risk factors in endometriosis and deep endometriotic nodules: a matched case-control study. Environ Res. 2007 Jan;103(1):121-9. Epub 2006 Jun 15.


27
Czy tampony powodują cofanie się krwi
z powrotem do macicy i wywołują
endometriozę?

Tampony nie powodują cofania się krwi z powrotem do macicy. Krew, która przepłynie przez szyjkę macicy, nie cofa się. Tampony nie wytwarzają ciśnienia, które wpychałoby krew z powrotem przez szyjkę macicy. Tampony są jedynie przeszkodą mechaniczną dla wypływu krwi ku ujściu pochwy. Tampony są używane są od końca lat 30-tych XX wieku i uważane są za bezpieczne na całym świecie.

28
Podobno tampony zawierają
niebezpieczne związki, dioksyny,
powodujące endometriozę?

Dioksyny to trujące związki organiczne, które mogą powstawać podczas bielenia chlorem. Rola dioksyn w powstawaniu endometriozy nie została jednak dokładnie wyjaśniona. Organizm człowieka jest głównie narażony na dioksyny z produktów żywnościowych. Badania pokazują, że poziom dioksyn jest bardzo niski w tamponach różnych marek. Należy pamiętać, że wykonywane są one z takich samych materiałów jak inne środki higieniczne, tj. podpaski i pieluchy dla niemowląt. Probiotyk w tamponie ellen® nie zawiera dioksyn, ponieważ zrobiony jest z materiałów, do których bielenia użyto przyjaznej dla środowiska metody Całkowicie Bez Użycia Chloru (Totally Chlorine Free Bleaching TCF).

29
Słyszałam, że lepiej stosować probiotyk
doustny niż dopochwowy, czy to prawda?

W celu ochrony równowagi miejsc intymnych należy stosować probiotyki o udowodnionym korzystnym działaniu na równowagę mikrobiologiczną pochwy. Probiotyk zawsze będzie opisany nazwą rodzaju, gatunku i szczepu (np. Lactobacillus rhamnosus LN113, a nie Lactobacillus rhamnosus).
Stosowanie probiotyku doustnego może wydawać się wygodne ze względu to, że kapsułkę można połknąć w każdym momencie dnia, jednak należy pamiętać, że działanie probiotyków doustnych jest opóźnione. W przypadku niektórych preparatów kolonizacja pochwy następuje dopiero po 20 dniach, ponieważ jest to czas potrzebny na migrację bakterii przez przewód pokarmowy i odbyt do pochwy. Taki probiotyk będzie więc odpowiedni tylko dla pań stosujących go stale. Z kolei preparaty dopochwowe wprowadzają bakterie probiotyczne bezpośrednio do miejsca ich działania i w związku z tym działają szybciej. Tradycyjne preparaty, czyli globulki i kapsułki stosuje się na noc, aby mogły się rozpuścić. W ciągu kolejnego dnia należy jednak stosować wkładkę higieniczną, aby uniknąć zabrudzenia bielizny pozostałością preparatu. Niektóre z preparatów dostępnych na rynku zawierają bakterie, których korzystnych właściwości dla zdrowia intymnego nie udowodniono, zaś bakterie nie są opisane nazwą szczepu, co jest konieczne w przypadku probiotyku. W wyborze odpowiedniego probiotyku może pomóc ginekolog lub farmaceuta.
Warto wypróbować innowacyjny probiotyk ellen®. Trzy szczepy bakterii LN® o udowodnionych właściwościach probiotycznych zamknięte w tamponie pomagają utrzymać równowagę mikroflory pochwy i prawidłową higienę okolic intymnych. Szczepy bakterii LN® są naturalną częścią flory bakteryjnej pochwy. W naturalny sposób produkują one kwas mlekowy, dzięki czemu utrzymują pH pochwy na stałym poziomie. Działają szybko i utrzymują się długo. Probiotyk ellen® zmniejsza dolegliwości okolic intymnych, np. świąd czy podrażnienie. Badania kliniczne potwierdziły, że probiotyk ellen® jest całkowicie bezpieczny.

30
Słyszałam, że najlepiej stosować
probiotyk miejscowo, bo działa szybciej
i nie podczas miesiączki. Dlaczego?

Probiotyki podawane bezpośrednio do miejsca działania, czyli dopochwowo, działają szybciej niż probiotyki doustne, ponieważ nie muszą przechodzić przez przewód pokarmowy. Tradycyjnych form podania probiotyków ginekologicznych, a więc globulek i kapsułek nie podaje się podczas miesiączki. Stosuje się je na noc, aby mogły się rozpuścić. W ciągu kolejnego dnia należy jednak stosować wkładki higieniczne, aby uniknąć zabrudzenia bielizny pozostałością preparatu. Podczas ich stosowania należy unikać aktywności seksualnej. Stosowanie globulki czy kapsułki w czasie miesiączki jest wykluczone ze względów praktycznych, są one dość duże i niemożliwe jest ich stosowanie np. razem z tamponem. Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku probiotyku ellen®. Został on specjalnie stworzony do stosowania w czasie miesiączki. Bakterie LN® zawarte w ellen® zostały dokładnie przebadane, udowodniono, że kolonizują pochwę w czasie miesiączki. Dodatkowo tampon zapewnia doskonałą ochronę higieniczną i jest wygodny w użyciu. Pochłania krew i złuszczony nabłonek endometrium, co ułatwia utrzymanie kwaśnego pH pochwy, zaś probiotyki LN® pomagają utrzymać równowagę mikroflory pochwy, produkując kwas mlekowy. Probiotyk ellen® pomaga przywrócić i utrzymać naturalną florę bakteryjną pochwy.

31
Dlaczego moje problemy intymne
najczęściej zaczynają się po miesiączce?

Na początku cyklu menstruacyjnego, czyli w czasie miesiączki, występuje szereg zmian w mikroflorze pochwy. W związku z niskim poziomem estrogenu mało jest glikogenu w komórkach nabłonka pochwy, a on jest pożywką dla pałeczek kwasu mlekowego i jego niedobór ogranicza ich wzrost. Ponadto, krew i złuszczone komórki endometrium zmieniają pH z kwaśnego na bardziej zasadowe. Takie zmiany sprzyjają wzrostowi bakterii innych niż Lactobacillus co prowadzi do zmian w mikroflorze pochwy. Zaburzenia w mikroflorze pochwy sprzyjają również rozwojowi grzybic. Krew jest dobrą pożywką dla drobnoustrojów. W związku z bardziej obfitym wzrostem bakterii innych niż pałeczki kwasu mlekowego, ilość Lactobacillus może spadać w czasie miesiączki. Na skórze, nie tylko rąk, ale także zewnętrznych narządów płciowych, bytują ogromne ilości bakterii, np. Staphylococcus, Streprococcus, które są fizjologiczne dla skóry, ale ich nadmiar w środowisku błony śluzowej pochwy może spowodować dyskomfort lub rozwój infekcji dróg rodnych. Podczas krwawienia miesięcznego kobieta jest szczególnie podatna na zachwianie równowagi miejsc intymnych. Dlatego zachowanie odpowiedniej higieny jest szczególnie ważne podczas miesiączki. Także z tego powodu zaleca się częste mycie rąk, a w szczególności przed zmianą środków ochrony higienicznej w czasie miesiączki.